Какво да направя, ако за котката ми се закачи кърлеж

кърлеж на котка Снимка: iStock

М акар и да се случва по-рядко на домашните котки, все пак те могат да хванат кърлежи. Разбира се, ако мъркащият ви приятел излиза често - броди из двора на къщата ви или се разхожда с вас на каишка - шансът да се закачи кърлеж за него нараства. Макар че трябва да внимавате за тях по-често през пролетта и лятото, все пак тези гадини могат да живеят и през по-студените месеци, така че в никакъв случай не бива да пренебрегвате обезпаразитяването.

Как котките се заразяват с кърлежи

Най-често кърлежите се срещат във високата трева и в храстите. Когато мине топлокръвно животно те се прихващат към козината му. Стигайки до кожата, те се захващат с устата си за нея и се хранят с кръвта на животното. Женските кърлежи постепенно набъбват и може да достигнат размера на грахово зърно, докато мъжките не променят размера си.

кърлеж на коткаСнимка: iStock

Кърлежите най-често се наблюдават около лицето, шията, ушите и краката на вашата котка. Въпреки това, те могат да се прикрепят и за други части на тялото.

Dogsandcats.bg

Често кърлежите предизвикват възпаление на кожата, в зоната където са се прихванали. Също така, могат да причинят анемия при малките котенца или при слабите възрастни котки, тъй като се хранят с кръвта на животните. Освен че могат да източат голямо количество кръв от мъркащия ви приятел (най-вече ако са много на брой), те могат да заразят котката ви с лаймска болест, която ако не се лекува навреме - може да има много опасни последици. Още по-лошото е, че кърлежите могат да предадат болест не само на мъркащия ви приятел, но и на вас или други животни, ако имате у дома.

Признаци, че котката ни има кърлеж

В повечето случаи гальовните приятели не проявяват симптоми при наличието на кърлежи, така че е най-добре да проверявате често котката си. Както споменахме, кърлежите най-често се срещат в областта главата и шията. Те може да бъдат сиви, кафяви, черни или светло кафяви, а размерът им варира спрямо това, с колко кръв са се напили – от много малки до размер на грахово зърно.

Лечение

Котка с кърлежСнимка: iStock

Кърлежите не се размножават толкова бързо, колкото бълхите, така че при редовни проверки, може да намерите само един кърлеж. Най-доброто лечение е да премахнете кърлежа. Ако не се чувствате сигурни, най-добре потърсете ветеринарния си лекар. Все пак, ако имате опит или сте премахвали кърлежи от себе си и се чувствате комфортно да го направите вие - можете да действате. 

За целта, трябва да хванете здраво кърлежа близо до главата, където е приклепен към кожата и да го издърпате внимателно в права посока. Можете да използвате пинсета. Важно е да отстраните целия кърлеж, защото ако не успеете и главата му остане забита в котката ви - това може да доведе до инфекция, затова най-добре посетете ветеринарния си лекар.

Котка с кърлежСнимка: iStock

След като го извадите, не се опитвайте да го смачкате, за да го убиете, защото така няма да успеете. Поставете го в съд с алкохол, който може да се затвори. Някой стар буркан ще ви свърши чудесна работа. Също така, не бива да докосвате кърлежа с голи ръце, затова носете ръкавици.

След като отстраните кърлежа, може би кожата на мъркащия ви приятел ще е подута на мястото, където е бил закачен, но това е нормално. Все пак, ако не сте опитни в премахването на кърлежите и не сте сигурни дали сте се справили - посетете ветеринарния си лекар, за да прегледа животинчето.

Какво не трябва да правите при премахването на кърлеж от котката

Котка с кърлежСнимка: iStock

Не правете тези грешки, когато се опитвате да премахнете кърлежа от котката си:

  • Не мажете кърлежа с олио, вазелин, алкохол, чесън или йод преди да го извадите, защото това може да го накара да изпусне заразена слюнка или стомашно съдържимо, увеличавайки риска от зараза.

  • Не използвайте огън или горещи предмети за изваждането му, тъй като това може да причини изгаряния и допълнителни наранявания.

  • Не стискайте тялото на кърлежа, а го хванете максимално близо до кожата на котката, за да избегнете изтичане на заразени течности.

  • Не въртете или усуквайте кърлежа при изваждането, а го издърпайте внимателно и плавно в права посока.

  • Не докосвайте кърлежа с голи ръце – използвайте ръкавици, за да се предпазите от зарази.

  • След изваждането не смачквайте кърлежа, а го поставете в затворен съд с алкохол за евентуално изследване.

  • Не пренебрегвайте дезинфекцията на мястото след премахване на кърлежа – използвайте подходящ антисептик за котки.

Тези мерки намаляват риска от инфекции и усложнения както за котката, така и за вас. Ако не сте сигурни как да премахнете кърлежа, най-добре се обърнете към ветеринар.

Как да проверявам котката си за кърлежи

Котка с кърлежСнимка: iStock

За да проверявате котката си за кърлежи ефективно, следвайте тези стъпки:

  • Създайте навик да я преглеждате редовно, особено ако излиза навън или броди в тревисти места или такива с храсти.

  • Изчакайте котката да се отпусне и с пръсти или гребен прокарайте козината срещу посоката на косъма, за да усетите неравности и да откриете малки движещи се паразити.

  • Обърнете специално внимание на области като главата, ушите, шията, подмишниците, слабините и краката, където кърлежите и бълхите предпочитат да се прикрепят.

  • Потърсете малки сиви, кафяви или черни паразити с размер от много малки до колкото грахово зърно, както и черни точици, които могат да са изпражнения на бълхи.

  • Ако забележите зачервяване, подуване, рани или котката се чеше и дращи упорито, това може да е признак за паразити и трябва да предприемете мерки.

  • Използвайте специални гребени против бълхи, които помагат за по-лесно откриване и премахване на паразити от козината.

  • При съмнения или затруднения в проверката, консултирайте се с ветеринарен лекар за преглед и препоръки.

Как да предразя котката си от кърлежи

кърлеж на коткаСнимка: iStock

Има изключително лесен начин, по който можете да си спестите всички мъки от наличието на кърлежи, бълхи и други гадини и това е редовното обезпаразитяване. Вашият ветеринарен лекар ще препоръча колко често е необходимо. Обикновено третирането срещу външните паразити (бълхи, кърлежи) се извършва ежемесечно, а на всеки три месеца - обезпаразитяване срещу вътрешните паразити (тении, червеи, глисти). Разбира се, ако мъркащият ви приятел излиза навън, може и да се налага по-често да го правите, но за това поговорете с ветеритарния си лекар.

Всичко за обезпаразитяването и ваксините при котките може да прочетете тук.

Котка с кърлежСнимка: iStock

Кърлежите са доста неприятни паразити, за които трябва да реагирате веднага щом видите в мъркащия си приятел. Макар че пренасят болести, това не се случва твърде често, така че най-важното е да запазите спокойствие. Ако сте неуверени дали ще успеете да извадите целия кърлеж - винаги можете да потърсите ветеринарния си лекар, за да извърши „прозедурата“. Напомняме, че редовното обезпаразитяване може да спести на гальовния ви приятел това преживяване и на вас - тревогите.

Вижте още:

Котката ми има бълхи - как да се справя

Виж още